EMRE USLU KİMDİR

Emre Uslu

Taraf gazetesi yazarı ve akademisyen.

1997 yılında Polis Akademisi’nden mezun oldu.  Uzun süre Emniyet Genel Müdürlüğü, Terörle Mücadele Daire Başkanlığında çalıştı.

Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik bölümünde master yaptı.

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Güneydoğu’daki faaliyetleri ve bunların medyada sunumu üzerine master tezi yazdı.

Kanada’nın Toronto kentine dil eğitimi için gitti. Burada 1 yıl kaldı ve Kanada Polisi üzerine çalışıp, gözlemler yaptı.

Amerika’nın Adli Bilimler alanında bir numaralı okulu John Jay Colege of Criminal Justice’de ikinci Masterini yaptı.

Master eğitimi  sırasında The Center on Terrorism bünyesinde, Uluslararası Terör alanında eğitim aldı. Bir yıl süren eğitim sonrasında Uluslararası Terör Uzmanı sertifikası aldı. Bu sırada  Charles B. Strozier ve Robert Jay Lifton gibi alanlarında çok önemli akademisyenlerle çalıştı.

Master eğitimi sonrasında, Ortadoğu Çalışmaları konusunda Amerika’nın en saygın okullarından biri olan Utah Üniversitesinden doktora kabul aldı. Üniversitenin verdiği burs ile burada doktorasını tamamladı.

Utah Üniversitesinde ”Kürt Siyasal Kimliğinin Dönüşümü: Modernleşme, Demokratikleşme ve Globalleşmenin Etkisi” konulu doktora tezi yazdı. Tezinde özetle Modernleşme ve Globalleşme sürecinde reaktif Kürt kimliğinin yerini proaktif Kürt kimliğinin almaya başladığını, bunun da Kürt kimliğinde İslami tonların öne çıkmasını sağladığını ve Kürt Hizbullah’ı gibi yapıların giderek önem kazandığını, kazanacağını tartışıyor.

Başta ABD olmak üzere bir çok ülkede değişik konferanslarda bildiriler sundu. Uluslararası hakemli dergilerde, Kürt Sorunu başta olmak üzere, Milliyetçilik, Kimlik oluşumu, alanlarında makaleler yazdı.

Utah üniversitesinde doktora eğitimini tamamlayıp yurda döndükten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki görevinden istifa etti ve üniversiteye geçti.

Utah Üniversitesi, Westminster Collage, Kuzey Frolida Üniversitesinde Ortadoğu Siyaseti, Terörizim, İslam ve Siyaset, Milliyetçilik, Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Bilimine giriş konularında lisans ve yüksek lisans seviyesinde dersler veriyor.

Washington DC’de bulunan Jamestown Foundation adlı düşünce kuruluşu analisti. Burada Türk siyaseti, Kürt sorunu ve terör konularında analizler kaleme alıyor.

Taraf Gazetesi ve Today’s Zaman gazeteleri köşe yazarı, ulusal medya organlarının görüşlerine sık sık başvurduğu bir entelektüeldir. Yine, Los Angeles Times, the Guardian, Le Monde, Al Jazeera, London Times, Asia Times  gibi prestijli uluslararası yayın organlarında görüşlerine başvurulan Türkiye uzmanlarından biridir.

Gazete yazılarında özellikle güvenlik siyaseti, terör, Kürt sorunu, asker, polis, MİT konularına eğilir. Türkiye’de derin devlet kavramı üzerine çalışan az sayıda yazardan biridir. Derin devlet yapılanmasının aktif gücü ”Siyah Kuvvetler” ve ”Beyaz Kuvvetler” kavramı Uslu’nun çalışmaları sonrası literatüre girmiştir.

Kendisini liberal olarak tanımlar. Türkiye’de bireysel ve kolektif haklar tanınmamış bütün kesimlerin haklarının tanınmasını savunur. Şiddet kullanarak hak arama biçimine şiddetli bir şekilde karşı çıkar. Bu nedenle PKK’nın hedefi olmuş, örgüt liderleri Abdullah Öcalan ve Murat Karayılan tarafından tehdit edilmiştir.

Yayınlanmış kitabı:

Derin Devletin Tehdit Haritası: Dün Kürtler Bugün Cemaatler, Karakutu Yayınları, İstanbul 2010

Yayımlanmış Akademik Makalelerinden Bazıları:

” Turkish Domestic Politics in 2009: Towards Normalization,” Insight Turkey, Vol. 12, No.1, 2010, pp. 11-21

“Ulusalcilik: The Neo-Nationalist Resurgence in Turkey,” Turkish Studies, Vol. 9, No. 1, 2008, pp. 73-97

”Islamization of Kurdish Political Identity: Is a Kurdish Hamas Possible?” Liberal Dusunce, 50: 2, 2008, (in Turkish)

“The Kurdistan Workers’ Party Turns against the European Union,” Mediterranean Quarterly, 19; 2, 2008, pp 99-121

“From Local Hizbullah to Global Terror:The Transformation of Militant Islam in Turkey”, Middle East Policy,V.14. No. 1, 2007, 124-141

“Turkey’s Kurdish Problem: Steps toward a Solution”, Studies in Conflict & Terrorism, 30:157–172, 2007, pp.157-172

 (Work in Progress)

“Turkish Egypt relations: Building a new Middle Eastern Alliance?”